urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

AIDS (Acquired immuodefiencieny syndrome)

Bir immüno incompetence olayıdır. Sebebi bir retrovirüstür. En çok cinsel temasla, bunun yanında enfekte kanla kirlenmiş enjektör, kan ve kan ürünleri transfüzyonu ile bulaşabilir. Normal fizik temasla hatta aynı ev yaşamı içinde hastalık yayılmaz.

Homoseksüellerde ve biseksüellerde fazladır. Riskli kimselerle cinsel ilişki, ilişki sayısı, anal ilişki, regl zamanında ilişki, genital yaralar enfeksiyon ihtimalini artırır. Anneden çocuğa vertikal geçebilir.

Semptom

Kilo kaybı, yorgunluk, gece terlemeleri, ateş, ishal, prodromel semptomlardır. Yaygın lenfodenopati, lökoplakiler, ağızda mantar enfeksiyonkarı görülebilir. AIDSli hastalarda kaposi sarkomu (lenfoma, squamozcel karsinom, burkitt lenfoması) ve çeşitli enfeksiyonlar (pneumocystosis pneumonia toxoplasmosis) de sık görülür.)

Teşhis

Laboratuar tetkikleri ile konulur;
Elisa: T lenfosit depresyonu gösterir. Test HIVe karşı oluşan antibodylerin araştırılması esasına dayanır. AIDSli hastaların %95'inde HIV antibodyleri pozitiftir.

Korunma

Spermecide nonoxynol-9 AIDS virüsüne karşı inhibitördür ve condom ile birlikte kullanılırsa virüs bulaşma ihtimali azalır.

Tedavi

Etkin bir tedavi yöntemi yoktur. AZT ve PCP ile proflalesi denenmektedir.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ