urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

Bel soğukluğu

Gonokoksik üretrit

Gonorne aslında uretra mukozasına ait lokal bir enfeksiyondur. Fakat tedavi edilmediği zaman kan dolaşımına geçerek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastalık cinsel münasebet ile geçer.

Patojen ajan gonokoktür (Neisseria gonorrhrea) inkubasiyon devresi 2-14 gündür. Hastanın şikayetleri uretral sarı akıntı (mükoprülan), yanma ve miksiyonda ağrı olarak ortaya çıkar. Dış sfinkter enfeksiyonun mesaneye ve başka üriner sistem organlarına geçmesini engeller.

Tedavi

Antibiyotik tedavisi uygulanır. Üçüncü kuşak sefalosporin çift doz enjeksiyonu genellikle yeterli olur. Hastalara uretral akıntı kültürü ve AB testi yaptırılmalıdır. Uygun bir tedavi ile 12 saatte akıntı kaybolur.

Nongonokolokal üretritis

Cinsel temasla bulaşan üretritlerin %50'si nongonokoksiktir.
a) Chlanydia trachomatis, nongonokolokal üretritlerin %25-50'sini oluştururlar.
b) Ureplasma urealyticum, nongonokoksik üretritlerin %20-50'sini oluştururlar.

Teşhis

Hastanın şikayetleri akıntı, yanma ve yapılan muayene ile teşhis konulur. Uretral sekretten kültür yapılıp tedavi ona göre düzenlenmelidir. Enkübasyon süresi 7-21 gündür.

Tedavi

Ureplasma urealyticum tedavisinde oral olarak 2-3 hafta tetrasiklin, eritromisin veya doksosilin grubu ilaçlar kullanılır. Chlamydia çok daha kolay tedavi edilir. Tetrasikline direnci yoktur.

Trikomonas vaginalis

Oldukça yaygın olup hastalar uretrada yanma, kaşıntı, mükoprülan, yeşil renkte akıntı şikayetleri ile hekime başvururlar.

Teşhis

Sekrette trikomonaslar bulunur.

Tedavi

Metragyl v.b.

Üretritis simpleks

Nonspesifik nongolokoksik basit üretritidir. Genellikle cinsel temasla bulaşır.
1) Stafilokoklar
2) Streptokoklar
3) Koli
4) Difteroid basilleridir.
İnkübasyon devresi 3-15 gündür. Mükoprülan az bir sekret, idrarda yanma gibi şikayetlerle ortaya çıkar.

Teşhis

Uretral sekret kültürü ile konulur.

Tedavi

Antibiyotik tedavisidir.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ