urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

ERKEKLERDE HPV (GENİTAL KONDYLOM VEYA GENİTAL WART)

HPV insan papilloma virüsü yüzden fazla tipi var bunlardan 30 tanesi genital bölgeyi enfekte etmektedir. HPV genital bölgede ve makat çevresinde penis skrotum bölgesinde görülebilir. Prezervatif kullanımı HPV de tam koruma sağlamamaktadır.

HPV genellikle cinsel ilişki ile ve bazen doğrudan deriden temas ile bulaşabilir. Ortak kullanılan eşyalarla da geçme ihtimali vardır (tıraş bıçağı).

HPV erkeklerde nadir olsa da penis kanseri anal ve ağız gırtlak kanserine yol açmaktadır.

Erkeklerde meadan idrar yollarına mesaneye bulaşma riski mevcuttur.

HPV nin değişik suşlarının cinsel olarak aktif insanlara %75 oranına dek enfekte etmektedir.

HPV de en önemli risk faktörleri yaş ve cinsel partner sayısıdır.

HPV 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır özellikle 5-6 tipi insanlarda sık görülür. HPV 6 ve 11 inci cinsler daha çok siğil yaparken 16 ve 18 inci cinsler hem siğil yapıyorlar hem de kansere yol açıyorlar. Belirti vermeyen tipler ise genellikle kanserojen hpv alt tipleri (16, 18) olduğu saptanmıştır.

Hiperpigmente bowenoidpapülloza neden olmaktadır. Bowenoidpapülloza yüksek dereceli bir intraepitelyal lezyon olup penis, vajina ve servikal displaziyle ilişkilidir.

HPV hiçbir belirti göstermeden sisteminizde etkisiz olarak durabilir. Taşıyıcı olarak Hpv virüsünü taşıyabiliriz ve taşıyıcı olarak HPV başkalarına bulaştırabiliriz.

Tanı:

Erkeklerde genital bölgede lezyon varsa üroloji uzmanı tarafından muayene ve biyopsi alınması ile (dna genotipleme pcr) ile lezyon yok ise microarraychiplerin kullanılması ile kesin tanı konulabilir.

Biyopsi atipik, pigmente, sert, fixe ve ulcere lezyonlarar önerilmektedir.

Tedavi ve korunma yöntemleri:

HPV antijenlerine yönelik aşılar

Viral enfeksiyonlara karşı oldukça koruyucudur. Ve hedeflenen HPV lerin neden olduğu genital siğilleri ve kanserleri önler.

İki hpv aşısının kullanılması onaylanmıştır

1- Gardasil: hpv tip 6, 11, 16, 18’e yöneliktir

2- Cervarix: rahim kanserlerinin %70 inde ve genital siğillerin

%90 ından sorumlu olan HPV 16 ve18’e karşı etkindir.

Bu aşılar 9-26 yaş aralığındaki kadınlarda kullanılması uygun görülmüştür.

Son zamanlarda özellikle Kanada, Amerika, Avustralya da birçok risk altındaki erkeğe penis ve anüs kanserlerine koruyucu olabilmesi için aşı uygulanmaktadır.

Tedavi:

Virüse karşı etkin bir tedavi yöntemi henüz gelişmemiştir. Yalnız cilt lezyonlarına karşı tedavi önerilmektedir.

1- Co2 lazer tedavisi

2- Liquid nitrojen ile krioterapi (dondurma)

3- Elektrofulgurasyon

4- İmmiquimoid %5 krem (aldara kremi)

5- Biloroasetik asit veya trikloroastetik asit uygulanması.

Tedavi sonrası nüksetme oranı yüksektir (%25 den fazla) hastaların partnerinin tedavisi hastanın tedavi sonuçlarını etkilememektedir
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ