urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

Dış genital organlar deri hastalıkları

Kontak dermatit

 Hem irritan hem de alerjik dermatitleri içerir. Gerçek alerji kontak dermatit kaşıntılı, eritemli, ödemli ve sızıntılıdır. Olası sebepler; kondomlar, kadın hijyenik ürünleri ve bitkiler sayılabilir.

Tedavi:

Günde iki kez ıslak kompresör + topikal steroidli kremler.

Nörodermatit (Lichen  simplex chronicus)

Labia majör ve skrotumun kaşınma – kaşınma döngüsüne bağlı bir deri hastalığıdır.

Tedavisi kontak dermatitin aynısıdır.

Uyuz (Scabies)

Sarcoptes scabiei akarlarıyla bulaşan sıklıkla genital bölgeyi tutan şiddetli kaşıntılı ve yaygın bir dermatittir. Erkeklerde genellikle peniste ve skrotumda artan kabuklu çok kaşıntılı papül veya nodüller içerir.

Tedavi:

%5 permetrin krem boyun altı tüm vücuda sürülür, bir gece beklenir. Tedavi bir hafta sonra tekrarlanır.

Mantar (Tineacruris – kasık mantarı)

Deriden hafifçe kalkık pullu lekelerle karakterizedir. Hastalık derinlere inmez, aksine lcendiyanis skrotumu etkiler ve kemik kıvrımlarında derinleşir.

4 - 6 hafta mikronazol, klotrimazol ekonazol, siklopiroleslamin günde iki kez lezyon bölgesine uygulanır. Kandidiyaziste nistatin krem etkilidir. Günde iki kez Mikonazol, klotrimazol, ketokonazol ve akonazol; nistatine alternatif tedavileridir.

Viral enfeksiyonlar

Genital siğiller

Dış genital organların HP virüsü tarafından oluşturulan siğilleri en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Deri yüzeyinden kalkık genital siğiller kondiloma akuminata genellikle 6 ve 11 düşük riskli HPV bağlıdır.

En sıklıkla vulva, sünnet derisi altı ve penis gövdesinde görülür. Vajinal sanal ve oral mukoza etkilenebilir.

Güncel tedavi enfeksiyon etkenini değil yalnızca klinik belirti veren lezyonları ortadan kaldırmaktır. Nüksetme oranı %25’dir.

Mollescum Contagiosum

Bu viral deri hastalığı cinsek yolla geçen ve sık görülen bir enfeksiyondur. Düzgün yüzeyli, sert, inciye benzer 2 - 5 cm çapında bir lezyondur. Genital organların derisinde 5 - 15 lezyon bulunur.

Tedavisi, lezyonların kriyoterapisi veya koterizasyonudur.

Herpes simpleks (Uçuk)

Genital enfeksiyonların hemen hepsi Tip 2 Herpes Simpleks virüsü ile meydana gelir. Ancak Tip 1 orogenital sekste görülebilir. Teşhis, tam kültür veya bir Tzank prepasyonla konulur.

Tedavi

7 – 10 gün boyunca günde 5 kez 200 mg ansiklovir; günde 2 kez 500 mg valuskovir; günde 2 kez famsiklovir, tedavi alternatifleridir.

Tip 2 HS virüsü sıklıkla tekrarlayan genital herpese sebep olur. Tekrarlayan herpes enfeksiyonu kendi bir bölgeye lokalize gruplaşmış yaklaşık bir hafta süren veziküller şeklinde belli eder. Ataklarda günde 5 kez oral 200 mg ansiklovir 5 gün tedavi edilir. Atakların azalması için baskılayıcı tedaviler önerilmektedir.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ