urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

İdrar kaçırma (Üriner inkotinans)

 Yaşlı hastalarda üriner inkontinansı sıklıkla bir yaşlılık belirtisi olarak algılanır ve önemsenmez. Kronik üriner inkontinans çeşitli sebeplerden oluşabilir.

  1. Gerçek üriner inkontinansı
  2. Sıkışma inkontinansı
  3. Nöropatik
  4. Doğumsal
  5. Yalancı
  6. Post travmatik, yatrojenik, fistüllöz inkontinansı

a. Gerçek üriner inkontinansı

Bu hastalarda pelvik taban zayıftır ve vezikoüretral segmentin hipermobilitesi sonucu oluşur. Genellikle çoğul gebelikler ve vajinal doğumlarda görülür.

Tedavi:

Sistosel olan hastaların mesane boynunu normal pozisyona getirmek ve pelvik taban zafiyetini ortadan kaldıran cerrahi girişimlerdir. Bu cerrahi operasyonlar suprapubik veya vajinal girişimler ile yapılır. (MMK, Burch, vs.)

Cerrahi başarı oranı %80’in üzerindedir. Aşırı sfinkter hasarı ve entrensek zafiyeti olan hastalarda süspansiyon tek başına yetersiz olabilir. Bu hastalara sling operasyonu önerilmektedir.

b. Gerçek sıkışma inkontinansı

Bu hastalar; mesanede detrusitol kararsızlığı olan, sfinkter komponenti normal olan ve nöropatisi bulunmayanlardır.

c. Nöropatik

İnkontinans aktif (Detrüssor hiperrefleksi), pasif (sfinkter atoni) veya ikisi birden olabilir.

d. Doğumsal

Doğuştan olan hastalıklara bağlı inkontinanslardır.

e. Yalancı

Genellikle obstrüktif ve nöropatik lezyon sonucu oluşur.

Mikst tip inkontinanslar

Hem semptomatik acil işeme hissi hem de stres inkontinansı oluşumunu ifade eder. Detrüssor disfonksiyonu ve iç sfinkter yetersizliği mevcuttur.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ