urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

Kriptorşidi (İnmemiş testis)

İnmemiş testisin bulunabileceği yerlerTestislerin skrotumda bulunmamasıdır. Desensus tam olmaz veya anormal bir yol izlerse testis skrotuma inmez. Testisler başlangıçta karın içinde ve yukarı seviyededir. İntrauterin 7-9. aylarında skrotuma inmiş bulunur.

Gubernaculumun üst ucu testisin kaudalında alt ucu da skrotuma yapışıktır. Bu sebepten desensus esnasında testisler inguinal kanaldan geçer ve skrotuma iner. Testis normal iniş yolunun herhangi bir yerinde kalırsa retantio testis denir.

Kriptorşidide testis %70 oranında inguinal bölgede, %25 abdominal, %5 de ektopiktir. Vakaların %80'i konjenital herni ile beraberdir. Procesus vajinalisin kapanmamasına bağlıdır ve ameliyat endikedir. Desensusa engel olan birçok mekanik faktör vardır. Heredite, hipfiz sekresyon yetersizliği, desensusta önemli rol oynarlar. Pubertede skrotuma inmemiş olan testislerin %90'ında spermatogenesis yoktur. Leydig hücreleri genellikle normaldir. Bu sebepten infertilite olur fakat empotans nadirdir. Kriiptorşidik testislerde tümör teşekkülü normale göre 8 kat fazladır.

Tedavi

Erken tedavi esastır, 1 yaşında tedaviye başlanmalıdır.

Hormon tedavisi

Sadece çift taraflı ve herni ile birlikte olmayan vakalarda söz konusudur. Vakaların %5-8'inde tesirlidir. Medikal tedaviye cevap vermeyen hastalara cerrahi müdahale şarttır.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ