urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

Penisin Doğumsal Anomalileri

Apeni

 Penisin olmamasıdır. Çok nadirdir. Uretra perineye veya rektuma açılır. Bu hastalara kadın cinsiyeti düşünülüp östrojen tedavisi ile kastrasyon yapılmalı ve vajinoplasti uygulanmalıdır.

Meyalopenis

Testesteron üretimini artıran hastalıkları olan çocuklarda penis hızla büyür. Altta yatan endokrin hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu hastalıklardan olan sürrenal korteks hiperplazisi, testis interstisyel hücre tümörleri meyalopenise yol açabilirler.

Micropenis

Daha sık görülen bir anomalidir. Bunlarda testesteron yetersizliği önemli rol oynar. Testisler küçüktür. Sıklıkla skrotuma inmemiştir. Micropenisli hastalar başta endokrin sistemi ve merkezi sinir sistemi anomalileri açısından da değerlendirilmelidir.

Adrenokorikotropik (ACTH) ve triptopin (TSH) hormon yetersizliğinde micropenis görülür.

Tedaviye başlamadan önce ara cinsiyet sorunları olasılığı dikkatlice araştırılmalıdır.

Tedavi:

Androjen replasmanidır. Topikal %5 testestreron krem uygulanması veya retantio testisli hastalara LHRH tedavisi önerilmektedir. Erişkinlerde penis büyüklüğü penis uzatma operasyonları uygulanmaktadır.

Bunlar için pubik yağ kitlesinin ileri doğru uzatılması, asıcı bağların serbestleştirilmesi, yağ enjeksiyonu ve dermal yağ greftleri kullanılmaktadır.

Yaş Penis uzunluğu (cm) Testis çapı (cm)
0,2 – 2 2,7 ± 0,5 1,4 ± 0,4
2,1 – 4 3,3 ± 0,4 1,2 ± 0,4

4,1 – 6

3,9 ± 0,9

1,4 ± 0,4

6,1 – 8

4,2 ± 0,8

1,2 ± 0,4

8,1 – 10

4,9 ± 1

1,5 ±0,6

10,1 – 12

5,2 ± 1,3

1,8 ± 0,3

12,1 – 14

6,2 ± 2

2 ± 0,5

14,1 – 16

8,6 ± 2,4 ±

2,7 ± 0,7

16,1 – 18

9,9 ± 1,7

5 ± 0,5

18,1 -20

11 ± 1,1

5 ± 0,3

20,1-25

12,4 ± 1,6

5,2 ± 0,6

  Erkek (mg/saat) Kadın (mg/saat)
Kalsiyum <300 <250
Ürik asit <800 <750
Sitrat >200 >400
Oksalat <40 <40


MİKROPENİS

Mikropenis daha sık görülen bir anomali olup hedef organlarda büyümeyi yavaşlatan bir testosteron yetersizliği ile ilişkilidir. Normalin iki standart sapmasından daha küçük olan penisin mikropenis olduğu kabul edilir. Testisler küçüktür ve sıklıkla inmemişlerdir. Skrotum dahil diğer organlarda etkilenenebilir. Kanıtlar lhrh salgılama yeteneğinin azaldığı düşündürmektedir. Organlar testesterona yanıt verdiklerinden hipofizer gonadal eksenin sağlam olduğu anlaşılmaktadır.

Topikal %5 lık testosteron krem uygulanmasının penisi büyüttüğü ve ancak emilimin sistemik yolla genital organlarda büyümeyi uyardığı gösterilmiştir.

Mikropenisli hastalar başka endokrin ve merkezi sinir sistemi anomalileri açısından da değerlendirilmelidir. Kemik büyümesinin geçikmesi, anozmi, öğrenme zorluğu ve acth ve tsh hormon yetersizliği mikropenis ile ilişkilendirilmiştir.

Tedavi:

Mikropenis tedavisine yaklaşım son yıllarda giderek değişmesine karşın temel gereklilik androjen replasmanıdır. Amaç epifizlerin kapanışını ve büyümesini bozmaksizin penis büyümesini uyarmaya yetecek testosteron sağlamaktadır. (3 haftada bir 25 mg oral testosteron)

Tedaviye 1 yaşından itibaren başlanmalı ve genel beden gelişmesiyle orantılı bir genital büyüme hedeflenmelidir. Gelecekte lhrh tedavisi hem mikropenisi düzeltebilecek hemde testislerin inmesini sağlayacaktir.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ