urolojiuzmani.com - Özel Çapa Üroloji Merkezi - Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Ana Sayfa
Üroloji Uzmanı - Op. Dr. Hasan Cabbar
Tedavi Merkezimiz
Hizmet Ünitelerimiz
Üroloji Hastalıkları
Bilgilenin
Bize UlaşınÜroloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Cabbar

Üroloji Hastalıkları


 

Peyroine hastalığı

Peyroine hastalığıPenisin plastik endürasyon hastalığıdır. Orta yaşlı veya yaşlı erkeklerde görülen bir hastalıktır. Hastalar ağrılı ereksiyon, penis kurvatörü ve hastalıklı alanın distalinde zayıf ereksiyondan yakınırlar. Penile deformite tatminkar bir vajinal penetrasyonu önleyecek kadar ciddi olabilir.

Peyroine hastalığının nedeni bilinmemesine rağmen kalın fibroz plak ağır vaskolit bulgularıyla uyumlu yapıdadır. Hastaların %50'sinde kendiliğinden emisyon oluşur.

Tedavi

Medikal tedavide yüksek doz E vitamini veya p-aminobenzoik asit toz öneriliyor. Başarı oranları kısıtlıdır.

Cerrahi olarak plağın eksizyonu dermal graft veya vena safena magna graft öneriliyor. İleri yaşlarda empotam var ise penil protez önerilmektedir.

Plak genellikle penis gövdesi dorsal orta hat civarindadir. Bazen birden fazla plak görülür. Penil şaftın muaynesi ele gelen kalın değişik boyutlarda tunika albugineyi tutan bir kitleyi ortaya çıkarır. Peyronie hastalığının etiyoljisi bilinmemesine rağmen kalın fibröz plak ağır vaskülit bulgularıyla uyumlu yapıdadır. Olguların yaklaşık %50 sinde kendiliğinden remisyon oluşur.

Remisyon olmazsa birkaç ay p-aminobenzoik toz veya tabletleri veya e vitamini denenebilir.

Bununla birlikte bu ilaçlar kısıtlı bir başarı oranına sahiptir. Cerrahi olarak plağın eksizyonu ile birlikte dermal greft veya safen ven, tunika vajinalis greftleri kullanılabilir. Peyronie ile birlikte hastada ed de varsa penil protez takılması önerilebilir.
Üroloji hastalıkları menüsündeki içerikler:

Uretral anomaliler / Hipospadias | Epispadias | Konjenital valvlar | Verumontonum hipertroksisi | Doğumsal uretra divertikülleri
Nörojen mesane / İdrar yollarının taş hastalığı / Kısırlık / İktidarsızlık / Peyroine hastalığı / Retrograde ejakülasyon / Bel soğukluğu / Frengi / AIDS / Testis tümörleri / UPJ Darlığı / Vezikoureteral reflü / Genital siğiller / İdrar kaçırma (Enuresis) / Böbrek tümörleri / Mesane kanseri / BPH (Prostat) / Prostat kanseri / İnmemiş testis / Penisin doğumsal anomalileri / Dış genital organlar deri hastalıkları / Varikosel / İdrar kaçırma (Üriner inkotinans) / Testislerin germ hücresi tümörleri / Erkeklerde HPV (Genital Kondylom veya Genital Wart) / Böbrek kanserleri / Kadında cinsel fonksiyon bozukluğu (KCFB) / Kadınlarda idrar kaçırma ve tanı tedavi seçenekleri / Böbrek, Üreter, Mesane taşlarının cerrahi yöntemi ile tedavisi / Cinsel yolla bulaşan ve zührevi hastalıklar (Bakteriler, Virüsler, Protistler, Funguslar) / Erişkinlerde penis büyütme ve uzatma işlemleri / HIV (Kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) (AIDS) / Penoskrotal transpozisyon / Herpes


Sayfa başıYasal uyarı: Bu site içerisindeki tüm tıbbi içerik bilgilendirme amacıyla sunulmuştur.
Tedavi yerine geçmez. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.
urolojiuzmani.com 2007 - 2018 Tasarım & Yayınlama OTİMİ